نهضت ملی مسکن در زنجان بر مدار شتاب

مسکن یا سرپناه یکی از نیازهای اساسی انسان محسوب می شود که امروزه با توجه به بروز مشکلات و مسائل اقتصادی و اجتماعی، دسترسی به آن محدودتر شده است.

دولت های مختلف با توجه به گسترش شهرنشینی، پدیده مهاجرت و مسایل دیگر می کوشند مسکن مورد نیاز گروه های هدف به ویژه واجدین شرایط را با برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات لازم فراهم کنند.

با روی کارآمدن دولت سیزدهم و سیاستگذاری های صورت گرفته در این بخش، روزنه های امید برای خانه دار شدن عموم مردم بیش از گذشته به وجود آمد و نهضت ملی مسکن در اقصی نقاط ایران شکل گرفت به طوری که اکنون استان زنجان جزو مراکز پیشگام کشور در طرح نهضت ملی مسکن است.

در استان زنجان سهم نهضت ملی مسکن در بخش حمایتی ۲۷ هزار واحد است که عملیات اجرایی آنها آغاز شده و به گفته مسوولان امر از شتاب و پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی برخوردار است.

پیش از این در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان بخشی از واحدهای مسکونی به متقاضیان واگذار شد و اکنون نیز بسیاری دیگر از شهروندان چشم انداز خانه دار شدن هستند، موضوعی که متولیان امر از تحقق وعده های خود مبنی بر تکمیل هرچه سریعتر فازها و واگذاری آن به گروه های هدف سخن می گویند.

نهضت ملی مسکن در زنجان بر مدار شتاب

میانگین پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی واحدهای نهضت ملی مسکن در زنجان

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه سهم استان از طرح نهضت ملی مسکن ۶۱ هزار واحد مسکونی است، گفت: طبق برنامه ۲۷ هزار واحد مسکونی در بخش حمایتی، ۱۲ هزار واحد در بخش خود مالکی، ۲ هزار واحد در بخش بافت فرسوده و ۲۰ هزار واحد نیز در بخش مسکن روستایی احداث می‌شود.

اصغر اسماعیلی افزود: با اقدامات انجام شده از ۲۷ هزار واحد مسکونی در بخش حمایتی حدود ۱۸ هزار واحد تخصیص پروژه شده است.

این مسوول ادامه داد: برای پیشبرد بهتر کارها، زمینی به مساحت یک هزار هکتار در غرب شهر زنجان خریداری شده که برای ساخت مسکن ملی اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در شرق زنجان سایت کوی زنگان، پنج هزار واحد داخل سایت و ۸۰۰ واحد خارج از آن در حال ساخت است، اظهار داشت: میانگین پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها بیش از ۶۰ درصد است.

میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مسکن ملی در زنجان بیش از ۶۰ درصد است.

اسماعیلی افزود: در سایت کوی زیتون نیز زیرساخت های لازم با هماهنگی دستگاه‌های خدمات‌رسان آب، برق و گاز تا حدودی تامین شده به طوریکه میانگین تامین زیرساخت‌ها بین ۷۰ تا ۹۰ درصد است.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان این اقدامات شامل آبرسانی، شبکه جمع‌آوری فاضلاب، برق‌رسانی، گازرسانی، عملیات خاک‌برداری، جدول‌گذاری و روسازی معابر و آموزشی است.

وی با بیان اینکه هزینه خدمات زیربنایی، روبنایی و آماده سازی سایت ها ۲۰ هزار میلیارد ریال است، اضافه کرد: امسال ساخت ۲ مدرسه در سایت‌های غرب و ۲ مدرسه در سایت‌های شرق زنجان پیمان سپاری شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه ساخت یک مدرسه در کوی زنگان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: پیشرفت فیزیکی مدرسه دیگر ۳۰ درصد اعلام شده است که تلاش می کنیم این پروژه‌ها در اسرع وقت تکمیل شود.

 

نهضت ملی مسکن در زنجان بر مدار شتاب

واگذاری ۲ هزار واحد مسکونی در دور دوم سفر رییس جمهور به زنجان

رئیس اداره برنامه ریزی راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه تسهیلاتی که در قالب نهضت ملی مسکن به خود مالکان واگذار می‌شود نیاز به خرید اوراق یا سپرده گذاری ندارد، ادامه داد: مالکین می‌تواند از تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند.

بهزاد کردلو با بیان اینکه اقساط این تسهیلات طبق برنامه باید پرداخت شود، افزود: با توجه به برنامه ریزی انجام گرفته ۲ هزار واحد مسکونی همزمان با دور دوم سفر رییس جمهور به استان افتتاح خواهد شد.

وی با بیان اینکه تکمیل این تعداد واحدها پایش و کنترل می شود، اضافه کرد: این واحدها به احتمال زیاد پایان آذرماه سال جاری به متقاضیان تحویل داده شود.

کردلو با بیان اینکه تمامی تسهیلات پروژه های مسکن به صورت مشارکت مدنی با بانک تامین شده است، ادامه داد: میزان این تسهیلات، سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که طبق تسهیلات متمم بانکی به پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش می یابد که قرارداد آن با سازندگان منعقد می شود.

تمامی تسهیلات پروژه های مسکن به صورت مشارکت مدنی با بانک منعقد شده است.وی با بیان اینکه افزایش میزان تسهیلات بانکی کمک بزرگی در کاهش میزان آورده متقاضیان است، اضافه کرد: به طور طبیعی برخی از متقاضیان در پرداخت آورده با مشکلاتی مواجه هستند و عدادی دیگر هم به موقع سهم خود را پرداخت می کنند.

کردلو افزود: بر این اساس متقاضیانی که در پرداخت آورده به موقع عمل می کنند از امتیاز بالایی برخوردار هستند و در انتخاب واحدها نیز ارجحیت دارند، در واقع واگذاری فازها هم بر اساس واریز، تفکیک شده و مرحله به مرحله واگذار می گردد.

رئیس اداره برنامه ریزی راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه این استان همزمان با آغاز اجرای طرح نهضت ملی مسکن جزو استان های پیشرو بوده است، ادامه داد: این استان همواره در رتبه های اول تا سوم کشور در اجرای طرح نهضت ملی مسکن قرار داشته است که امیدواریم روند تکمیل این واحدها تا قبل از آغاز فصل سرما وضعیت بهتری پیدا کند.

وی با بیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن به لحاظ متراژ، محوطه و شهرسازی در مقایسه با طرحهای قبلی از وضعیت و کیفیت بهتری برخوردار است، اضافه کرد: تلاش می شود تا پایان سال تعداد زیادی از این واحدها به متقاضیان تحویل داده شود.

کردلو در خصوص استحکام واحدها در برابر حوادث نیز گفت: مسوولیت اصلی نظارت بر این موضوع با مهندسین و دفاتر حقوقی نظام مهندسی است که بر هر پروژه ای نظارت می کنند.

نهضت ملی مسکن در زنجان بر مدار شتاب

واگذاری واحدهای مسکن ملی عاملی مهم در کاهش قیمت بازار

وی با تاکید بر اینکه واحدهای نهضت ملی زنجان به لحاظ کیفیت هیچ مشکلی ندارد، اظهار داشت: هرچند امکان دارد تحویل پروژه ای طبق برنامه زمان بندی شده نباشد و با تاخیر مواجه شود اما خط قرمز این اداره رعایت کیفیت ساخت واحدهای مسکونی است.

رئیس اداره برنامه ریزی راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه وضعیت مسکن در استان با چالش هایی مواجه است، ادامه داد: در عرضه و تقاضای مسکن در استان مشکلاتی وجود دارد و به عبارتی با موضوع انباشت نیاز و عرضه نشدن مسکن از سال های قبل مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه واگذاری واحدهای مسکونی به طور حتم در کاهش قیمت بازار تاثیرگذار است، گفت عمده چالش نهضت ملی مسکن بحث تامین منابع مالی مورد نیاز بود که با تمهیدات انجام گرفته به ویژه افزایش تسهیلات به پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و تسریع در اجرای کار این مهم برطرف خواهد شد.

این مسوول یکی از مباحث مهم مسکن نهضت ملی را توجه به زیرساخت ها اعلام کرد و گفت: این موضوع باید از سوی شرکت های خدمات رسان آماده سازی شود تا به محض تحویل واحدها مشکلی در بهره برداری نداشته باشیم.

یکی از مباحث مهم مسکن نهضت ملی توجه به زیر ساخت هاست و این موضوع باید از سوی شرکت های خدمات رسان آماده سازی شود تا به به محض تحویل واحدها مشکلی در بهره برداری نداشته باشیم.

وی همچنین در خصوص تفاوت میزان پیشرفت واحدهای مسکونی شرق و غرب استان نیز خاطر نشان کرد: واحدهای مربوط به شرق زنجان یکسال زودتر از واحدهای غرب شهر احداث شده به همین دلیل میزان پیشرفت پروژه ها متفاوت است.

کردلو با بیان اینکه پروژه هایی که از پیشرفت ناچیزی برخوردار بودند نسبت به تغییر و جایگزینی پیمانکار اقدام شده است، افزود: قیمت واحدهای ساخته شده بر مبنای تک خواب، ۲ خواب و سه خوابه، آپارتمانی و چند خانوار بودن و زمان تحویل پروژه متفاوت است.

نهضت ملی مسکن در زنجان بر مدار شتاب

پیشرفت ۷۰ درصدی مسکن ملی گلشهر زنجان

به گفته مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، یک هزار و ۷۰۵ واحد مسکونی بنیاد مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان شامل هیدج، صائین قلعه، خرمدره، قیدار، سلطانیه و آببر در دست ساخت است که به طور میانگین بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رضا خواجه ای افزود:طرح های در دست اجرای بنیاد مسکن در کل استان یک هزار و ۷۷۲ واحد مسکونی به مساحت ۲۳۸ هزار و ۱۶۹ متر مربع و طرح های در دست طراحی نیز یک هزار و پنج واحد به مساحت ۱۲۵ هزار و ۶۰۵ متر مربع است.

وی اضافه کرد: تاکنون بنیاد مسکن ۲۷۸ قطعه زمین از اداره راه و شهرسازی استان برای احداث یک هزار و ۹۰۴ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن دریافت کرده است.

این مسوول ادامه داد: هم اکنون در شهر زنجان پروژه ۳۶۸ واحدی نهضت ملی مسکن در منطقه گلشهر به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: این طرح با مساحتی بالغ بر ۵۲ هزار و ۵۴۵ متر مربع، دارای چهار بلوک ۱۰ طبقه و ۲ بلوک ۹ طبقه است.

پرداخت به موقع سهم متقاضیان موجب تسریع در اجرای طرح‌ها و تحویل به موقع واحدها می شود،در صورت مشارکت متقاضیان، این طرح تا پایان سال، فاز به فاز تحویل داده می شود.وی با بیان اینکه پرداخت به موقع سهم متقاضیان موجب تسریع در اجرای طرح‌ها و تحویل به موقع واحدها می شود، گفت:در صورت مشارکت متقاضیان، این طرح تا پایان سال، فاز به فاز تحویل داده می شود.

خواجه ای خاطر نشان کرد: باید همه دستگاه های مجری و خدمات رسان در فراهم کردن زیرساخت ها در اجرای طرح های نهضت ملی مسکن پای کار باشند تا شاهد واگذاری به موقع آنها به مردم باشیم.

 

 

برآیند:

نهضت ملی مسکن در زنجان در مقایسه با استان های دیگری روند مناسبی را طی می کند که همراهی مسوولان دستگاه های اجرایی عامل مهم و اثربخش در این زمینه بوده است.

هرچند تعدادی از واحدها به بهره برداری رسیده است، اما بسیاری از متقاضیان چشم انتظار هستند تا واحدهای خود را هر چه سریعتر تحویل بگیرند.

به گفته مسوولان استانی تامین و تکمیل زیرساخت ها و تامین آورده متقاضیان نقش موثری در تسریع در اجرا و واگذاری واحدها ایفا می کند.