نهضت ملی مسکن در مسیر بهبود

با پایان تعطیلات نوروزی، دولت برنامه‌ریزی لازم برای تسریع در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن را آغاز کرده و به دنبال رفع نقاط ضعف این طرح است.

به گزارش ایسنا، دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی دور جدیدی از نشست‌ها را به منظور ارزیابی، بررسی میزان پیشرفت پروژه‌ها در نقاط مختلف کشور، تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف انجام می‌شود.

در این راستا دور چهارم پایش عملکرد ادارات راه و شهرسازی استان‌های کشور در بخش نهضت ملی مسکن در سازمان ملی زمین و مسکن آغاز شده است.

تاکنون حدود ۹۰۰ هزار متقاضی برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده و بیش از نیم میلیون واحد به مرحله‌ی ساخت  رسیده است. دولت با واگذاری زمین ۹۹ ساله، تخفیفات حداقل ۳۰ درصدی در صدور پروانه و تخفیف خدمات مهندسی در نظر دارد تا هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را به کمترین میزان ممکن برساند.

بیشتر بخوانید

قیمت مسکن ملی در قراردادها ثابت است/ ثبت‌نام جدید در تهران

تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن در مناطق مختلف کشور که از یک سال و نیم گذشته کلنگ اجرای آنها زده شده در سال جاری به افتتاح می‌رسد. هم‌چنین با الحاق و تامین زمین و انعقاد قراردادهای جدید، برنامه‌های آغاز عملیات اجرایی واحدهای جدید هم در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران به ایسنا اعلام کرد که در شش ماهه ابتدای سال جاری تعداد قابل توجهی واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر، کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و شهرهای جدید استان تهران افتتاح می‌شود.

به گفته محبت‌خواه، در حال حاضر حدود ۱۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مراحل پایانی رسیده اما در هفته‌های آینده آمار گردآوری می‌شود و این عدد افزایش می‌یابد.

یکی از موانع اجرای طرح نهضت ملی مسکن، کمبود منابع بانکی است که از اواخر سال گذشته علاوه بر بانک مسکن، پنج بانک دیگر طی انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی متعهد به انجام مسئولیت خود در قبال این طرح شدند. بخش دیگر مربوط به آورده متقاضیان است که افتتاح حساب حدود ۹۰۰ هزار نفر از پای کار آمدن برخی متقاضیان در این طرح حکایت  دارد؛ به طوری که از ۳.۶ میلیون متقاضی تایید صلاحیت شده تا کنون ۸۹۴ هزار نفر اقدام به افتتاح حساب کرده و ۵۱۰ هزار نفر مبالغی بین ۳۰ تا بیش از ۴۰ میلیون تومان آورده واریز کرده‌اند.