چرا ساختمان های پیش ساخته بتنی را انتخاب بکنیم؟

ماندگاری و دوام 

بتن از 7000 سال قبل از میلاد وجود داشته است. در طول تاریخ، بتن ثابت کرده است که انعطاف پذیرترین و بادوام ترین مصالح ساختمانی است. امروزه تکنولوژی مدرن به بتن با کارایی بالا با کیفیت بارگذاری فوق العاده کششی منجر شده است.​​​​​​​

مقاومت در برابر سیل​​​​​​​

بتن ذاتاً در برابر آب مقاوم است. سازه هایی که در آن از بتن استفاده می شود نیز در مقابل سیل مقاوم هستند.ولی این که سازه تا چه اندازه در مقابل آب مقاومت دارد به مشخصات خود بتن و جزئیات طراحی آن دارد​​​​​​​

مقاومت در برابر آتش

بتن نمی سوزد - نمی توان آن را آتش زد و در اثر آتش سوزی هیچ بخار سمی از خود خارج نمی کند. ثابت شده است که بتن دارای درجه بالایی از مقاومت در برابر آتش ​​​​​​​کلاس (AI) تحت ( EN 13501-1:2007- A1:2009) 

عایق صوت، حرارت و رطوبت

بتن از لحاظ صوتی عایق مناسبی جهت جذب صدا است که به ضریب جدب آکوستیک معروف است. همچنین بتن به خاطر ویژگی ذاتی خود عایق حرارت و رطوبت است.

خانه پیش ساخته بتنی چیست؟

معماری جز علومی است که طی سالیان متمادی همواره پیشرفت داشته است و صنعت ساختمان نیز به صورت موازی با آن رو به جلو حرکت کرده است. یکی از مواردی که طی این سالها به معماری و صنعت ساخت وارد شده است، خانه‌های پیش ساخته هستند. امروز دیگر خانه‌های پیش‌ساخته موضوع جدیدی نیستند و بسیار بیشتر از گذشته بین مردم شناخته شده است. ما در مطلب ” همه چیز درباره خانه‌های پیش ساخته “ قصد داریم همه مواردی که پیرامون خانه‌های پیش ساخته وجود دارد را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.
آشنایی با خانه‌های پیش‌ساخته
ایده خانه‌های پیش‌ساخته (Prefabricated structures) اولین بار در ایالات متحده آمریکا و در بحبوحه افزایش هزینه‌های ساخت و خرید مسکن مطرح شد. البته تولید و عرضه خانه‌های پیش‌ساخته دلایل زیست محیطی نیز داشت که به همین دلیل بیشتر مورد استقبال قرار گرفت. واژه پیش‌ساخته به این دلیل به این خانه اطلاق می‌شود که تولید و مونتاژ سازه در خارج از سایت پروژه انجام می‌گیرد.
کسانی که در صنعت ساخت خانه‌های پیش ساخته فعالیت دارند، این خانه‌ها را پایدارتر و ارزان‌تر می‌دانند و همواره سرعت اجرای آنها را یک مزیت بزرگ برای خانه‌های پیش ساخته بر می‌شمرند. اما حال ممکن است سوال کنید، خانه پیش ساخته دقیقا چیست؟

خانه‌های سنتی معمولا از تکه تکه‌های چوب ساخته می‌شدند و اجرای آنها معمولا بصورت چوب به چوب انجام می‌شد. در مقابل، خانه‌های پیش‌ساخته امروزی از قطعاتی ساخته می‌شوند که در کارخانه تهیه می‌گردند و سپس برای مونتاژ به محل پروژه منتقل می‌شوند. حال که تا حدودی و تقریبا با مفهوم پیش‌ساخته آشنا شدیم، ممکن است شما نیز به فکر تهیه یک ساختمان یا خانه پیش‌ساخته افتاده باشید، اما ندانید کدام نوع این خانه‌های پیش‌ساخته برای شما مناسب‌تر است. در ادامه نیز ما را همراهی کنید تا بگوئیم که چه نوع از ساختمان‌های پیش‌ساخته برای شما مناسب‌تر هستند.
چه نوع خانه پیش ساخته‌ای بخریم؟
در ابتدای این بخش باید خدمت شما عرض کنیم که منظور از کلمه پیش‌ساخته، فرآیند ساخت خانه است و پیش ساخته بودن یک سبک محسوب نمی‌شود. خانه‌های پیش ساخته انواع مختلفی دارند که عبارتند از:
خانه‌های پیش ساخته آماده و سیار
این نوع از خانه‌های پیش ساخته که به خانه‌های متحرک یا سیار معروف هستند، قبل از تحویل کاملا در محلی دیگر ساخته می‌شوند و با یک تریلر بزرگ که قابلیت حرکت در بزرگراه ها را دارد به محل نصب حمل شده و فقط در محل، نصب می‌شوند. در سایت پروژه هیچ ساخت و سازی اتفاق نمی‌افتد و عموما کیفیت پایین‌تری نسبت به دیگر انواع خانه‌های پیش ساخته دارند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های ممتازی که در زمینه خانه‌های پیش‌ساخته فعالیت دارند، علاقه ای به ساخت و تولید چنین خانه‌هایی ندارند.

خانه‌های پیش ساخته مدولار
این نوع از خانه‌های پیش‌ساخته بدین طریق ساخته می‌شوند که تمام قطعات بیرون از پروژه تهیه و تولید می‌شوند و سپس، این قطعات در محل پروژه به هم متصل شده و تبدیل به یک خانه می‌شوند. ساختمان‌های پیش‌ ساخته مدولار معمولا تمام اصولی که در یک خانه معمولی می بایست رعایت شود را رعایت می‌کنند. به طور مثال، این خانه‌ها برق کشی، لوله کشی، درب و پنجره دارند و به واسطه اتصال چند ماژول به یکدیگر ایجاد می‌شوند. یکی از مزایای خانه‌های پیش ساخته مدولار این است که اگر بخواهیم خانه‌های بزرگتری داشته باشیم امکان اینکه چند ماژول را بهم اتصال دهیم و فضای دیگری در اختیار داشته باشیم، وجود دارد.
خانه پیش ساخته بتنی
خانه‌های پیش ساخته پانل‌بندی شده
خانه‌هایی که به خانه‌های پانل بندی شده موسوم هستند، از پانل‌ها و دیوارهایی ساخته می‌شوند که همگی پیش ساخته هستند و در محل پروژه مونتاژ می‌شوند. این دست خانه‌های پیش ساخته به کارهای تکمیلی بیشتری نیاز دارند، بنابراین پروسه ساخت آنها در محل نسبت به خانه‌هایی که کاملا پیش ساخته هستند، کمی طولانی‌تر است. این دست خانه‌ها می‌توانند هر شکل و اندازه‌ای که را شما دوست دارید، داشته باشند چرا که طرح از پیش تعیین می‌شود و قطعات در کارخانه ساخته و آماده می‌شوند. در نهایت نیز زمانی که قطعات به محل اجرا ارسال می‌شوند، همراه آنها دستورالعمل‌های ساخت و مونتاژ وجود دارد.
به دلیل اینکه اجرای این دست ساختمان‌های پیش ساخته پیچیده است، برخی از تولیدکنندگان دسته‌هایی که بالاتر به آنها اشاره کردیم را با هم مخلوط می‌کنند. به طور مثال برخی از سازندگان دیوارهای پانلی را با ماژول ها ترکیب می‌کنند و طرح‌های خاص و منحصر به فرد ایجاد می‌کنند.
​​​​​​​

خانه پیش ساخته بتنی ایرداک
خانه پیش ساخته بتنی ایرداک
خانه پیش ساخته بتنی ایرداک

جذابیت خانه‌های پیش ساخته در این است که چه شما خانه‌های پیش ساخته مدولار را انتحاب کنید، چه خانه‌های متحرک و چه پانلی، در هر صورت شما این قدرت انتخاب را دارید که خانه مد نظر شما در هر اندازه و سبک معماری باشد و به عبارت دیگر دست شما در این زمینه باز است.
با استفاده از این نوع از سازه‌های پیش ساخته شما می‌توانید یک سوله ۲۵۰ متری داشته باشید یا یک کابین زیبای ۱۰۰۰ متری و یک ساختمان دو طبقه ویلایی ۴۰۰ متری یا حتی یک واحد کوچک ۱۰۰ متری. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید که سازه‌های پیش ساخته امکان اینکه تا ۳۰۰۰ فوت مربع اجرا شوند را هم دارند.
آیا خانه‌ها و سازه‌های پیش ساخته مقرون‌به‌صرفه هستند؟
قاعده کلی که در این مورد وجود دارد این است که سازه‌های پیش ساخته در حدود ۲۵ تا ۳۰٪ ارزان‌تر از خانه‌های چوبی هستند. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا؟
پاسخ این است، متریال‌های کاربردی که برای تهیه و ساخت خانه‌های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد، عموما تولید انبوه می‌شوند و همین انبوه شدن میزان تولید هزینه‌ها را کاهش می‌دهد چون کارخانه‌ها متریال‌ها را به صورت عمده خریداری می‌کنند و به صورت عمده تولید می‌کنند. دیگر نیازی نیست لوله کش و برق کار به همه ساختمان‌ها مراجعه کنند و به این صورت زمان ساخت سریع‌تر می‌شود و در وقت و هزینه‌ها هم صرفه‌جویی می‌گردد.
هشدار: زمانی که قصد تهیه یک سازه پیش ساخته را دارید دقت کنید که هزینه‌ای که برای سازه می‌پردازید تنها هزینه شما و قیمت تمام شده سازه نیست چرا که هزینه‌هایی مانند خرید زمین، هزینه آزمایش خاک، هزینه دریافت مجوزهای لازم، هزینه اتصالات تاسیساتی و برقی و موارد این چنینی وجود دارند و نباید به دست فراموشی سپرده شوند. مواردی مانند آماده‌سازی سایت برای ساخت و ساز نیز بسته به فاکتورهای مختلف می‌توانند متفاوت باشد و هزینه اجرای فونداسیون نیز به عهده سازنده سازه پیش ساخته نیست.
ضمنا شما به عنوان خریدار باید هزینه‌هایی مانند محوطه‌سازی، راهروها، گاراژ خودرو و هزینه‌هایی که باید به یک پیمانکار بدهید را نیز در نظر بگیرید و بعد تصمیم گیری کنید.
​​​​​​​

زمان ساخت خانه پیش ساخته چقدر است؟
زمان ساخت هر خانه پیش ساخته بسته به اندازه سفارش و پرداخت‌های شما متفاوت است. شما می‌توانید در کمتر از ۳ ماه خانه خود را در اختیار داشته باشید یا اینکه یک سال منتظر آن بمانید. اما اگر شرایط نرمال را در نظر بگیرید اکثر سازه‌های پیش ساخته را می‌توان بین ۴ تا ۶ ماه در اختیار داشت ولی اگر وسعت سازه شما بالا باشد این عدد ممکن است تا ۸ ماه نیز برسد. بر اساس صحبت کارشناسان این حوزه تخمین زده می‌شود که مدت زمان ساخت و در اختیار قرار دادن سازه‌های پیش ساخته تا حدود ۵۰٪ سریع‌تر از خانه‌های معمولی در همان ابعاد و اندازه است.
دوام خانه‌های پیش ساخته چقدر است؟
خانه های پیش ساخته امروزی دوام بسیار بالایی دارند چرا که متریال های به کار رفته در آنها مهندسی شده و به روز است. اما آنچه مهمتر از این موارد است موضوع سازگارتر بودن این سازه‌ها با محیط زیست است. حال ممکن است بپرسید چرا؟
فرآیند ساخت خانه‌های پیش ساخته زباله کمتری تولید می‌کند.
عایق بندی این سازه‌ها بهتر است و هدر رفت انرژی در این سازه‌ها بسیار پایین است.
شرکت‌هایی که این سازه‌ها را تهیه می‌کنند به دلیل آگاهی و تعهد به محیط زیست، عموما دقت بیشتری در این باره دارند. در بسیاری از این سازه‌ها نیز از پانل‌های خورشیدی و سیستم‌های جمع آوری آب استفاده می‌شود.
این سازه‌ها از نظر ساختاری قوی‌تر هستند و قدرت تحمل بیشتری در برابر زلزله، باد و طوفان دارند که یک مزیت مهم است.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

خانه پیش ساخته بتنی ایرداک